مقالات

درمان قطعی زخم دیابتی

احتمال بروز درد یا تاول در قسمتی از بدن بیماران دیابتی وجود دارد،اما مراقبت لازم میتواند از بروز زخم جلوگیری کند.برای اطلاعات از درمان قطعی زخم دیابتی این مقاله را تا اخر بخوانید.

علائم اولیه زخم دیابتی

یکی از اولین نشانه های زخم دیابتی، بیرون آمدن مایعات از داخل پا است که بر روی لباس لکه بر جای می گذارد و ممکن است از درون زخم به بیرون نشت کند. ورم غیر عادی، حساسیت،قرمزی و بوی بد نیز از جمله علائم رایج اولیه زخم دیابتی است.

واضح ترین نشانه زخم دیابت در افراد نیز بافت های سیاه به نام اسکار هستند که دور تاول شکل میگیرد.

این بافت ها به دلیل نبود جریان خون سالم در اطراف زخم به وجود می آیند. به مرگ بافت های بدن در اثر عفونت ها قانقاریا کامل و یا جزئی گفته می شود که این مورد نیز گاهی اوقات در اطراف زخم دیده می شود. در چنین شرایطی احتمال خروج مایعاتی با بوی خاص، درد و بی حسی وجود دارد.

نشانه های تاول پا همیشه واضح نیستند گاهی اوقات ممکن است تا عفونی شدن زخم هیچ نشانه و علائم خاصی را تجربه نکنید. در صورت مشاهده هر گونه تغییر رنگ پوست، به خصوص بافتی که به رنگ مشکی در آمده باشد، یا حس درد حتما با پزشک خود صحبت کنید.

این مقاله را برای اطلاع از بهترین پزشک زخم دیابت بخوانید.

دیابت و قطع عضو در عفونت زخم دیابتی

دیابت عامل اصلی قطع تروماتیک اندام است. قطع عضو غیر تروماتیک به این معناست که اندام به دلیلی غیر آسیب یا ضربه قطع می شود. 14 تا 24 درصد از بیماران دیابتی مبتلا به زخم، به قطع عضو نیازمند می شوند.

خوشبختانه، در صورتی که عامل زمینه ای به طور مناسب شناسایی و درمان شود، پیشگیری از بروز زخم پا امکان پذیر است.از جمله این عوامل زمینه ای می توان به نوروپاتی محیطی ناشی از دیابت و یا بیماری شریان های محیطی اشاره کرد. برای درمان زخم پای دیابتی در خانه بخوانید. 

علت بروز و زخم دیابتی

زخم های دیابتی بیشتر به دلیل عدم گردش خون مناسب در ناحیه ای از بدن، قند خون بالا، آسیب به رشته های عصبی یا وجود زخم در پا پدیدار می شوند.

گردش خون ضعیف نوعی بیماری عروقی به شمار می رود که در آن خون به میزان کافی به ناحیه ای از بدن بیمار نمی رسد. گردش خون ضعیف از بهبود یافتن زخم های نیز جلوگیری می کند.

سطح بالای گلوکز می تواند پروسه بهبود کبودی زخم دیابتی را کند سازد، به همین خاطر مدیریت میزان قند خون بسیار ضروری است. افرادی که با دیابت نوع 2 مواجه هستند معمولا در مبارزه با عفونت ها در اثر زخم روی بدن ضعیف تر هستند.

آسیب رسیدن به رشته های عصبی یک مشکل دائمی و غیر قابل برگشت است و منجر به از دست رفتن حس در ناحیه زخم بدن می شود. در مراحل اولیه ممکن است در پای خود احساس سوزش یا درد داشته باشد.

آسیب اعصاب منجر به کاهش حساسیت شما نسبت به درد ناحیه زخم می شود و در نتیجه زخم های بدون دردی به وجود می آید که در نهایت عامل زخم پا خواهند بود. زخم ها را می توان به کمک نشتی که در ناحیه مورد نظر دارند شناسایی کرد. گاهی اوقات یک برآمدگی قابل توجه روی پوست ایجاد می شود که همیشه دردناک نیست.

پوست خشک یکی از موارد رایج در بیماری دیابت است احتمال ترک خوردگی پوست در این حالت بالاتر است. پینه ها و زخم های همراه با خون ریزی ممکن است در چنین شرایطی به وجود بیایند.

درمان قطعی زخم دیابتی

درمان قطعی زخم پای دیابتی

برای جلوگیری از سیاه شدن زخم دیابتی و درد سعی کنید کمتر از آن قسمت کار بکشید. این کار برای تمامی درمان زخم دیابتی موثر است. فشار در اثر راه رفتن و کار کشیدن از آن قسمت بدن عفونت را تشدید می کند و تاول توسعه پیدا خواهد کرد.

آن دسته از افرادی که اضافه وزن دارند نیز به دلیل فشار بیشتر در اثر وزن بدن با مشکل درد پا به شکل ادامه دار مواجه خواهند بود.

پزشکان میتوانند تاول را به کمک دبریدمان، پانسمان زخم ،برداشتن پوست مرده، اشیا خارجی یا عفونت ها از بدن جدا کنند. عفونت یکی از عوارض جدی زخم های دیابتی است و باید خیلی زود به شکل اورژانسی درمان شود. تمامی عفونت ها به یک شکل درمان نمی شوند. بافت اطراف زخم نیز ممکن است به آزمایشگاه فرستاده شود تا متوجه شوند چه آنتی بیوتیکی به شما کمک خواهد کرد.

اگر پزشک شما متوجه عفونت جدی و خاصی شود، ممکن است بخواهد آزمایش اشعه ایکس را انجام دهید تا در نتیجه آن به دنبال نشانه های عفونت استخوان باشد. برای بررسی گردش خون ممکن است نیاز به سونوگرافی داپلر رنگی يا آنژیوگرافی باشد.

تسکین درد زخم دیابتی

برای جلوگیری از عفونت زخم و تسکین درد آن می توان کار های زیر را انجام داد

  • قرارداد قسمت زخم در آب
  • ضد عفونی کردن پوست افراد زخم
  • خشک نگه داشتن زخم و تغییر بانداژ
  • درمان آنزیمی
  • قرار دادن بانداژ های حاوی کلسیم

ممکن است پزشک شما آنتی بیوتیک ها، ضد پلاکت ها و یا دارو های ضد لختگی خون را تجویز کند تا بتوان زخم را درمان کرد. .

بسیاری از این آنتی بیوتیک ها به استافیلوکوکوس اورئوس حمله می کنند که باکتری عامل بروز عفونت ها است. این داروها باکتری استرپتوکوک همولیتیک را نیز تحت تاثیر قرار می دهند که در روده ها وجود دارد.

اگر بیماری یا شرایط خاص بدنی دارید حتما در مورد آن با پزشک خود صحبت کنید، چرا که ممکن است ریسک بروز عفونت در اثر آن ها بالا برود. از جمله این موارد می توان به اچ آی وی و مشکلات کبدی اشاره داشت

درمان قطعی زخم دیابتی

رژیم غذایی برای زخم دیابت

زمان مصرف غذا و محتوی کربوهیدراتی وعده های اصلی و میان وعده ها می تواند در کنترل گلیسمی تاثیرگذار باشد. هر نوع کربوهیدرات اگر به شکل افراطی مصرف شود، از جمله غلات کامل و نه فقط قند ساده، می تواند بر روی سطح قند خون فرد اثر بگذارد. بنابراین مدیریت میزان ورودی کربوهیدرات به بدن ضروری است.

انتخاب نان های غلات کامل و سیریال های صبحانه به جای غلات تغییر یافته می تواند فیبر، ویتامین و مواد معدنی کافی را تامین کند.

یک متخصص تغذیه به بیماران در مصرف مناسب کربوهیدرات و داشتن رژیم غذایی متعادل کمک می کند و همچنین پزشکان به تعادل بین غذا و داروهای خوراکی و انسولین اهمیت می دهند چرا که با برقراری تعادل، پروسه کنترول گلیسمی بهبود خواهد یافت.

برای مشاوره به آیدی تلگرام مراجعه کنید. 

درمان قطعی زخم دیابتی

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *