مقالات

لارو درمانی در درمان زخم های دیابتی

لارو درمانی در درمان زخم های دیابتی

ماگوت تراپی که به آن لارو درمانی در درمان زخم دیابتی نیز گفته می شود،نوعی بیوتراپی است که در آن شاهد استفاده از ماگوت های زنده و ضد عفونی شده لارو مگس بر روی پوست و زخم های بافت نرم غیر التیام یافته انسان یا حیوانات دیگر هستیم. تحقیقات و بررسی های علمی نشان می دهد که استفاده از روش های ماگوت درمانی یا لارو درمانی به بهبود زخم کمک میکند. لارو مگس لوسیلیا سریکاتا با ترشح مواد ضد باکتریایی وسیع الطیف و تولید آنزیم های پروتئولیتیک باعث از بین رفتن باکتری می شود. تغذیه این لارو ها از بافت های نکروزه زخم و تغییرPH از حالت اسیدی به قلیایی منجر به تحریک روند ترمیم می شود. به طور کلی کاربرد لارو برای یک زخم به عنوان آخرین روش دفاعی معمولا پس از اینکه بیمار ماه ها مورد درمان آنتی بیوتیکی و جراحی قرار گرفته و موفقیتی حاصل نشده است،مورد استفاده قرار میگیرد. در این روش نیازی به استفاده از آنتی بیوتیک، جراحی،بستری شدن در بیمارستان،بیهوشی و صرفه هزینه های گزاف نیست. به طور میانگین سالانه در ایران یکصد هزار پای دیابتی قطع می شود و همچنین بیماران مبتلا به زخم بستر،جزام،سالک،سوختگی،عفونت استخوان و بسیاری از زخمهای دیگر از جمله زخمهای سرطانی به راحتی با این روش درمان می شوند. و تاثیر مثبتی در درمان قطعی زخم دیابتی دارد.

لارو چیست؟

شفیره یا کرمینه یا لارو به نوزاد جانورانی که دگردیسی دارند (مانند حشرات و دوزیستان) گفته می شود شکل آن هیچ شباهتی به حشره بالغ نداشته و از نظر دگردیسی تغییرات فیزیولوژیکی و ریخت شناسی قابل توجهی را متحمل می شود. در لارو معمولا سه قسمت سر،سینه و شکم مشخص است. از نظر محیط زندگی و رژیم غذایی لارو ها فوق العاده متنوع هستند.حشرات در مرحله کرمی دارای قدرت تغذیه و تخریب فراوان هستند . لارو های نوزاد که از تخم خارج میشوند اغلب بلافاصله شروع به تغذیه میکنند ولی گاهی تا مدتی از تغذیه خودداری میکنند.

لارو درمانی در درمان زخم های دیابتی

آیا لارو درمانی در درمان زخم ای دیابتی درد دارد؟

هنگام لارو درمانی ممکن است دردی شبیه خارش در محل زخم احساس شود. بیمار این درد را معمولا در 24 الی 30 ساعت پس از آغاز درمان احساس می نماید.یعنی زمانی که لارو ها به اندازه کافی بزرگ شده و حرکات آنها حس می شود. بعد از برداشتن لارو ها درد برطرف می شود.

با روشی دیگر در درمان زخم دیابتی، پانسمان زخم دیابتی آشنا شوید.

مکانیسم روش ماگوت درمانی

در بزاق لاروها آنتی بیوتیک Allantoin وجود دارد که روی طیف وسیعی از باکتری های موثر است . در قسمت سر لاروها نیز موهای نوک تیز و فراوانی وجود دارد که برخورد فیزیکی آن با میکروب ها سبب نابودی قسمت قابل توجهی از آنها می شود. این کرم ها نسوج نکروزه و عفونی را میخورند و بعد از زخم بیرون می روند . در این روش لارو حشره استریل را پس از این که از تخم بیرون آمد،روی زخم میگذارند تا از نسوج مرده زخم تغذیه کند. برای اطلاعات در لارو درمانی در درمان زخم های دیابتی با ما همراه باشید.

در روش های ماگوت درمانی شاهد چهار عمل اصلی هستیم:

_دبریدمان

_ضد عفونی

_تحریک به منظور افزایش سرعت بهبودی

_مهار و ریشه کنی بیو فیلم

دبریدمان بخش حیاتی مدیریت زخم است.دبریدمان به معنی خارج کردن جسم خارجی یا بافت مرده از محل آسیب تا جایی که بافت سالم مجاور نمایان شود. به جز جراحی هیچ یک از روش های درمان به اندازه لارو درمانی کار تخلیه را به سرعت انجام نمی دهد.

لارو درمانی در درمان زخم های دیابتی

در ماگوت درمانی، از تعداد زیادی ماگوت های کوچک استفاده می شود که این ماگوت ها بافت نکروزه را بسیار دقیق تر از یک عمل جراحی مصرف می کنند. آن ها مواد مغذی را از طریق فرآیندی به نام هضم برون بدنی با ترشح طیف گسترده ای از آنزیم های پروتئولیتیک که مایع می شوند به دست می آورند. بافت نکروزه و نیمه مایع ظرف چند روز جذب میشود. در محیط بهینه زخم ماگوت ها دو بار پوست اندازی می کند. درمان زخم پای دیابتی در خانه کلیک کنید. طول آنها از ۲ میلی متر به ۱۰ میلی متر افزایش می یابد و در طول ۴۸ تا ۷۲ ساعت با مصرف نکروزه دورآن افزایش می یابد. مگس هایی که لارو آن ها از حیوانات مرده تغذیه می کند گاهی اوقات تخم های خود را روی قسمت های مرده بافت نکروزه یا گانگرنوز حیوانات زنده می گذارند. هجوم انگل به حیوانات زنده را میازیس می نامند برخی از ماگوت ها فقط از بافت مرده برخی فقط از بافت زنده و برخی از بافت زنده یا مرده تغذیه می کنند. این کرم ها طبق غریزه طبیعی خود از بافت زنده دور می شوند تا ماده مرده را پیدا کنند. زمانی که که بافت مرده مورد نظر تمام می شود آن محل را ترک میکنند و به دنبال بافت مرده دیگری میگردند. معمولا یک پانسمان بر روی این لارو ها قرار میگیرد تا مانع حرکت لارو ها پس از اتمام بافت مرده شود.

مدیریت کلینیک : 09168403168

تاریخچه لارو درمانی

ماگوت ها از قرن ها پیش جهت بهبود زخم ها مورد توجه بوده اند،در سال 1929 اولین پیشرفت ها در این زمینه دکتر ویلیام بیر از دانشگاه جان هاپکینز صورت گرفت. سوابق نشان داده است که از دوران باستان لارو درمانی برای درمان زخم استفاده شده است. همچنین تجربه ثابت کرده است که در ارتش سربازانی که زخم هایشان کلونیزه شده بود نسبت به سربازانی که زخم هایشان با روش لارو درمانی بهبود پیدا نکرده اند به میزان قابل توجه ای عوارض و مرگ و میر کمتری داشتند. اولین استفاده درمانی از لارو در ایالت آمریکا به زمان جنگ داخلی برمیگردد در آن زمان نیز استفاده می شد. در طول جنگ اول جراح ارتوپدی سربازی را که برای چند روز در میدان جنگ مانده بود که دچار شکستگی مکرر استخوان ران و جراحات گوشتی بزرگی شده بود ثبت کرد این سرباز در حالی که انگل ها بر زخم هایش هجوم آورنده بودند به بیمارستان رسید و از جراحاتش که معمولا کشنده بود جان سالم به در برده بود پس از جنگ سرباز شروع به استفاده از ماگوت درمانی در بیمارستانی در ماساچوست کرد. گزارش هایی وجود داشت مبنی بر این که اسرای آمریکایی ژاپنی در جنگ جهانی دوم برای درمان زخم های شدید نیز به روش درمان ماگوت متوسل می شدند.

تلفن تماس: 06133372066

تلفن های همراه: 09168403168 | 09058131039

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *