مقالات

درمان زخم با سلول‌های بنیادی

درمان زخم با سلول‌های بنیادی

درمان زخم ها و سوختگی ها با تکنولوژی سلول های بنیادی

درمان زخم با سلول‌های بنیادی در این فرآیند سلول‌های بنیادی از پوست یک فرد سالم گرفته می‌شود. این سلول‌ها از نمونه جدا شده و در یک محلول آبی قرار می‌گیرد تا به‌ راحتی اسپری شود. عملکرد این وسیله که توسط کامپیوتر هدایت می‌شود همانند هوا قلم‌موی نقاشان است اما با دقت بیشتر.

نحوه درمان بسیار ساده است؛ تنها کافی است سلول‌های بنیادی را روی قسمتی از پوست که دچار سوختگی شده است اسپری کنید و منتظر بهبودی باشید. پس از اینکه سلول‌های بنیادی روی قسمت آسیب دیده اسپری شد مدت زمان اثردهی تنها چند روز طول می‌کشد. این روش درمانی برای مردی که در یک حادثه آتش‌سوزی دچار سوختگی شد به‌ کار گرفته شد و سوختگی درجه دو وی طی چهار روز کاملا بهبود یافت.

مطالعه بیشتر : پانسمان مدرن

این روش درمانی دارای مزیت‌هایی نسبت به رشد آزمایشگاهی پوست و جراحی پیوند است که تاثیرگذاری آن‌ها هفته‌ها یا گاهی ماه‌ها به طول می‌انجامد. افرادی که تحت عمل پیوند پوست قرار می‌گیرند معمولا از عفونت و دیگر مشکلات رنج می‌برند.

فناوری توسعه داده شده توسط RenovaCare در مراحل اولیه به سر می‌برد و FDA هنوز فروش آن را در ایالات متحده تایید نکرده است و هنوز نمی‌توان این محصول را برای خرید پیدا کرد. این شرکت در صدد به دست آوردن تاییدیه فروش است و به تازگی اعلام کرده است در دور آخر آزمایش‌ها مشخص شد که این دستگاه توانایی اسپری کردن مایع حاوی سلول های پوستی را به صورت یکنواخت و متراکم دارد.

آزمایش‌های انجام شده در Stem Cell Systems GmbH نشان داد این وسیله می‌تواند بیش از ۲۰ هزار قطره را به صورت یکنواخت در یک قسمت آزمایشی اسپری کند و سوزن و سرنگ معمولی در مقایسه با آن فقط ۹۱ قطره تولید می‌کند. سلول‌های بنیادی پوست پس از اسپری شدن توسط این وسیله دارای ۹۷٫۳ درصد قابلیت زیست‌پذیری خواهند بود. RenovaCare در حال ادامه تحقیقات خود در این زمینه و در صدد به دست آوردن تاییدیه FDA و در نهایت امکان فروش این محصول است. شرکت مذکور به ارائه ۵۱۰(k) برای FDA پرداخته است که اعلام قصد و هدف آن برای روانه کردن این محصول در بازار به شمار می آید و اغلب پیش از آزمایش های بالینی انجام می شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *