مقالات

بیماری اسکلرودرمی

بیماری اسکلرودرمی

بیماری اسکلرودرمی یک بیماری روماتولوژیک است که علت آن اتوایمون یا خود ایمنی است و مهم ترین نشانه و علامت آن سفتی پوست است. اسکلرودرمی به معنای پوست سفت است و با توجه به اینکه علامت مهم این بیماری سفتی پوست است به این نام معروف شده است. علائم مختلفی برای این بیماری وجود دارد که هم می تواند پوست را درگیر کند و بهم باعث درگیری برخی از اعضای داخلی بدن گردد.

بیماری اسکلرودرمی

علايم شايع:

انگشتان: سفيدشدن يا كبود شدن انگشتان در تماس با هواي سرد يا استرس و ضخيم شدن پوست ، خشكي ، اختلال گردش خون كرختي و زخم شدن نوك انگشتان
دستگاه گوارش: دشواري بلع ، اختلال جذب غذا ، نفخ پس از غذا خوردن ، كاهش وزن سوزش سر دل و احساس ماندن غذا در پشت جناغ ، ترش كردن
علائم پوستی: تقریبا هر کسی که به اسکلرودرمی دچار می شود لکه های پوستی سفت و ضخیمی را تجربه می کند. این لکه ها به شکل بیضی و یا خطوط مستقیم هستند یا قسمت های گسترده ای از تنه یا اندام ها را پوشش می دهند. تعداد، موقعیت و اندازه لکه ها بسته به نوع اسکلرودرمی متفاوت است. پوست می تواند ظاهری براق داشته باشد زیرا بسیار کشیده است و ممکن است حرکت را محدود کند.
انگشتان پا و دست: یکی از علائم اولیه اسکلرودرمی پاسخ اغراق آمیز به دماهای سرد یا استرس های عاطفی می باشد که می تواند تغییر رنگ، درد و بی حسی را در انگشتان دست و پا به همراه داشته باشد. این بیماری که رینود نام دارد میتواند هم چنین در افرادی رخ دهد که به اسکلرودرمی دچار نیستند.
و نیز درد عضلاني، ضعف و خستگي، درد ، خشكي و تورم مفاصل، كم خوني

علل:
علت اين بيماري ناشناخته است.ولي ممكن است علت يك اختلال خود ايمني باشد. بافت همبند ( چارچوب زمينه اي همه بافت هاي بدن و عروق خوني ) ضخيم ، سفت و غير قابل انعطاف مي گردد. بيماري در حال حاضر قابل پيشگيري نيست

عوارض احتمالي:
– اختلال در ترميم زخم ها و گانگرن
– اختلال ريتم قلب
– نارسايي احتقاني قلب
– نارسايي كليه
– فشارخون بالا
– درگيري ريه ها

بررسي هاي تشخيصي شامل :
– آزمايش هاي خون جهت شناسايي كم خوني و اندازه گيري پادتن ها ، آزمايش ادرار براي شناسايي گلبول هاي قرمز در ادرار ، نوار قلب ، راديو گرافي دست ها ، مري و – قفسه سينه ، آزمون هاي عملكرد ريه و راديوگرافي روده ها مي باشد.
– مراقبت بيماران معمولا در منزل انجام مي‌شود و به ندرت بستري كردن بيماران در بيمارستان به علت عوارض قلبي ريوي يا جهت اقدامات جراحي مري ضرورت مي يابد.

درمان بسته به مدت علايم متفاوت است. توجه به نكات زير مي تواند كمك كننده باشد:
– به دليل اختلال گردش خون در اين بيماري از لباس هاي گرم به خصوص دستكش و جوراب استفاده كنيد.از تماس با سرماي شديد اجتناب كنيد. وضعيت آب و هوايي را نيز در نظر داشته و احتياط هاي لازم را به كار بريد.
– از ايجاد سوختگي و بريدگي بدن خود را حفظ كنيد.
– هنگام خواب زير سر خود 2 يا 3 بالش بگذاريد يا سر خود را 20 – 15 سانتي متر بالاتر از سطح بدن قرار دهيد تا از پس زدن اسيد معده به داخل مري جلوگيري شود.
– از استعمال دخانيات خودداري كنيد.
– براي تطبيق دادن خود با يك بيماري مادام العمر روان درماني يا مشاوره با روانپزشك توصيه مي شود.
– براي تخفيف خشكي مفاصل آنها را گرم كنيد.

مطالعه بیشتر :بیماری برگر

داروها:
– براي تسكين سوزش سر دل يا سوء هاضمه مي توان از آنتي اسيدهاي بدون نسخه و براي تخفيف درد عضلاني و مفصلي از داروهاي ضدالتهابي استفاده كرد.
– براي نرمي پوست استفاده از محلول هاي نرم كننده و چرب كردن با روغن توصيه مي شود.
– داروهاي گشادكننده عروق جهت رينود (درگيري عروق خوني معمولا در انگشتان دست و پا كه باعث انقباض عروق مي شود) و آنتي بيوتيك ها براي مقابله با عفونت ها ممكن است تجويز شود.
– داروهاي ديگر مرتبط با عوارض بيماري ممكن است تجويز شوند.

شما می توانید با انجام برخی اقدامات علایم اسکلرودرمی را کنترل کنید. توجه به نکات زیر می تواند کمک کننده باشد:
– فعال بمانید: ورزش کردن به انعطاف بدن شما کمک می کند و گردش خون را تقویت می کند. طیفی از ورزش ها می تواند به پوست و انعطاف مفصل شما کمک کند.
– از سیگار استفاده نکنید: نیکوتین می تواند سبب منقبض شدن عروق خونی شود و بیماری رینود را تشدید کند. سیگار کشیدن می تواند منجر به باریک شدن دائمی عروق خونی شود. کنار گذاشتن سیگار می تواند دشوار باشد در این زمینه می توانید از پزشک کمک بخواهید.
– کنترل سوزش معده: از مصرف غذاهای گازدار و غذاهایی که سب سوزش معده تان می‌شوند خودداری کنید. وعده های غذایی شبانه را دیر میل نکنید. به هنگام خوابیدن سر خود را در وضعیتی قرار دهید که منجر به ریفلاکس نشود. داروهای آنتی اسید می‌تواند به تخفیف این علائم کمک کند.
– خودتان را از سرما محافظت کنید: حتی در مواجه با فریزر نیز دستان خود را گرم نگاه دارید. هنگامی که در سرما قرار دارید صورت، سر و بدن خود را بپوشانید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *